Vidět a být viděn je na vozovce důležité
By
Předtím, než vůbec začnete uvažovat o tom, který typ světla použít v jaké situaci, tak musíte mít v pořádku své autožárovky. Jen díky nim budete svítit přesně tak, jak byste měli a jak je zapotřebí pro vaši bezpečnost. Nyní se podíváme, jaké typy světel existují a kdy je musíte a nesmíte používat.
V noci musíte vidět vy i ostatní
Největší problémy nastávají, když je šero nebo úplná tma. Ve tmě je extrémně důležité, abyste svítili podle pravidel stanovených v zákoně, protože jinak můžete snadno oslepit jiné účastníky silničního provozu. Mohlo by tak dojít i k vážné nehodě.
Základem je myslet na to, abyste viděli, ale zároveň světlo nebylo až příliš ostré pro toho, kdo jede v protisměru. Když proti vám pojede jakékoli vozidlo, tak dle zákona dálková světla použít nesmíte. Stejně tak je nesmíte používat během dne.
Během dne vždy se světlem
Jak všichni víme, v Čechách se ve dne musí svítit vždycky. Možnosti máte dvě.
1. Obrysová a potkávací světla, nebo
2. klasická světla pro denní svícení.
Druhá skupina světel slouží skutečně pouze k dennímu svícení a na nic jiného je nesmíte používat. Pokud nastane situace snížené viditelnosti na vozovce, tak je nutné denní světla vyměnit za obrysová či potkávací. Kdy přesně je zapotřebí, abyste využili potkávací či obrysová světla? Je to, když:
· je tma či šero,
· v úseku vozovky označené značkou „Rozsviť světla“,
· v tunelu
· a během hustého deště, sněžení či mlhy.
Dívejte se skrz sníh, déšť i mlhu
Poslední kategorií automobilových světel jsou mlhovky. Mlhovky lze využít pouze za tří atmosferických podmínek, které mohou nastat, a to během:
· mlhy,
· hustého deště,
· sněžení.
Možnosti máte dvě, a to přední a zadní mlhovky. Zadní jsou povinné, přední povinni používat nejste, a to zejména proto, že je nemá každé auto. Takže příště, až budete řídit za dne, noci, deště či mlhy, tak si vzpomeňte, které máte použít a snadno se tak vyhnete nehodě.