Dopřejte si zdraví v podobě moruše

Dopřejte si zdraví v podobě moruše

By 0 Comment 16. 1. 2021

Pokud chceme popisovat zdraví, jenž nám konzumace plodů moruše přináší, nesmíme opomenout ani samotný strom. Jeho název zní morušovník, dorůstá až 15 metrů a svůj původ má v Asii. V průběhu středověku se ale dostal také do Středozemí, v 19. století jej pak uvítalo Česko. Tento strom podle podmínek zvládá jednu i dvě úrody ročně. Rád má teplé klima, ale přizpůsobit se umí i chladnějším podmínkám.

alba-88456_960_720

K užitným vlastnostem tohoto stromu patřilo v minulosti pěstování housenky bource morušového, které se živí na jeho listech a ničem jiném. Díky těmto vzácným housenkám jsme pak mohli získávat vlákna hedvábí. Nyní je cílený chov zakázán, nicméně využití si tento strom našel jiné. Kromě toho, že velmi hezky vypadá a vydobyl si tak své místo mezi okrasnými dřevinami, nesmíme zapomenout také na to, že se jedná o ovocný strom. Jeho plody vzhledem připomínají maliny a jsou velmi chutné. A zdravé.

silkworm-5370812_960_720

Moruše bílá má vysoký obsah vitamínu C, také obsahuje vitamín K a mnoho minerálů – železo, vápník, fosfor, draslík, hořčík. Mimoto má velké množství vláknin a bílkovin. A žádný tuk.

Co se týká lidského zdraví, od nepaměti se používá k léčbě únavy, onemocnění ledvin, k upravování chudokrevnosti, jako prevence před rakovinou, ke zlepšení spánku a zklidnění mysli. I v kosmetice má své uplatnění – údajně brání předčasnému šedivění vlasů. Mimoto působí jako přírodní antioxidant.

A jak tyto plody konzumovat? Samozřejmě, pokud máme přístup k čerstvému ovoci, určitě jej budeme preferovat. Spíše se ale dostaneme k jejich sušené formě, které buď můžeme také konzumovat samotné, případně si z nich uděláme sladké bonbony. Stačí je spolu s ořechovým máslem a zdravým přírodním sladidlem rozmixovat v mixéru, rozdělit na jednotlivé kousky a nechat zatuhnout. Skvěle ale chutnají také ve zdravé snídani ve směsi s oříšky a jiným sušeným ovocem.